Nem tehettem róla, de amikor Szentpétervár felé hajóztunk
Helsinkiből, állandóan eszembe jutott Europejszki bácsi, anya húgának férje. Magas beosztású pártember, megszállott hazudozó. Állandóan válófélben volt Manci nénitől. Manci néni gyakran jött fel hozzánk, a konyhaasztalnál ültek, igyunk valamit, javasolta ilyenkor anya, nem, tiltakozott Manci néni, az alkohol nem segít, de aztán persze, ittak, mert kiderült, hogy az alkohol segít, Manci néni azt mondta, elege van, de most aztán tényleg, egy ilyen férfivel, aki örökösen nőket szed fel, ráadásul közönséges nőket, nem lehet együtt élni, anya természetesen igazat adott Manci néninek, nem lehet és nem is szabad, azután pedig alaposan bekonyakoztak.
Manci néni azonban mindent elkövetett, hogy megmentse a házasságát, elment Europejszki szeretőihez, elment Kádár titkárságára, mindenhol a végsőkig megalázta magát. Europejszki aztán rendre ráunt a szeretőire, és visszaköltözött Manci nénihez, aki akkor azt mondta anyának, hogy Vilmos csodálatos férfi, akit nem lehet megunni, anya egyetértett vele, azután alaposan bekonyakoztak. Europejszki valóban csodálatos ember volt, tele volt filozófiai tételekekkel, amelyeket szeretett megosztani a környezetével.
-Soha ne lepődj meg azon, amit a nők kérdeznek – tanácsolta nekem egyszer. – Mert a nők mindig olyasmit kérdeznek, ami a férfiakat meglepi.
Bólogatott, és megveregette a vállamat. 
Még Leningrádba is elutaztak, mert Manci néni nagy vágya volt, hogy láthassa az Auróra cirkálót. Krejszer Avrora. Szeretett volna ott állni a Néva partján, ahol megváltozott a történelem. Szerette a pártot és hitt is benne.
-Lenin nagy ember volt – mondta könnybelábadt szemmel a Téli Palota előtt.
-Lenin egész nap a macskáit símogatta – felelte erre Europejszki bácsi fázósan. November volt. Talán éppen november hetedike. – Szeretett mindent, ami szőrös. Igazi nőcsábász volt. Még Krupszkáját is megcsalta Inyesza Armanddal.
Ezzel befejezték a beszélgetést, Manci néni azzal fenyegetőzött, hogy elválik.
Egy napon Manci néni korábban ment haza a szokásosnál és Béla bácsit egyértelmű körülmények között találta egy fiatal nővel.
-Ő Irénke a Pártközpontból, egy fontos politikai anyagot készítünk elő – mondta higgadtan Europejszki bácsi.
-Elválunk – jelentette ki Mancika.
-De emlékezzél, még Leningrádba is elvittek, az volt a szíved vágya. Láttad a Patyomkin páncélost.
Mancika belátta, hogy ez így volt. És aztán együtt maradtak. Szentpétervár amúgy gyönyörű város, már nem a régi Leningrád. Az Auróra persze nagy látványosság, az idegenvezetők mindig elmondják, hogy 1917-ben a sortüzével adott jelt a Téli Palota elfoglalására, de a fiatalok az ilyen részletekre már nem figyelnek.